Ekonomi

Atlanta Fed Başkanı ihtiyat çağrısı yaptı

Atlanta Fed Lideri Raphael Bostic Salı günü düzenlediği basın toplantısında, “Savaşta önemli ilerleme kaydedildi,” dedi. “Enflasyon, geçen yıl gördüğümüz zirvelerden çok uzakta. Ve son rakamlar, sürekli düşüşler görebileceğimizi düşündüren şekillerde umut verici görünüyor.”

Merkez bankasının faiz oranlarını belirleyen Federal Açık Piyasa Komitesi’nde bu yıl seçmen olmayan Bostic, bugünkü görünümle en erken 2024’ün ikinci yarısına kadar faiz indirimi olmayacağını düşündüğünü söyledi.

Atlanta Fed başkanı, oy kullansaydı muhtemelen geçen haftaki faiz artışını “isteksizce” destekleyeceğini söyledi. Fed, 25-26 Temmuz’daki toplantısında gösterge faiz oranını çeyrek puan artırarak yüzde 5,25-yüzde 5,5 aralığına yükselterek 22 yılın en yüksek seviyesini gördü.

Bostic, “Şu ana kadar, sistemik bir yavaşlama kavramı oldukça umut verici bir şekilde dengeli bir şekilde ilerliyor gibi görünüyor. Politik olarak, tüm bu gerçeklerin bizi temkinli, sabırlı ve kararlı kıldığını düşünüyorum.”

Bostic, temel görünümünün değişmediğini ancak Fed’in eylül ayına kadar çok sayıda ek bilgi alacağını ve bilgilerin beklentilerinin tersine çıkması durumunda bu toplantı için fikrini değiştirebileceğini belirtti.

altintashaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu